Cloudlinux – hosting w “chmurze”

cloudlinux plathost

Czym jest CloudLinux?

CloudLinux jest jedną z dystrybucji Linuxa, opartą na Red Hat Enterprice Linux, zoptymalizowaną pod kątem współdzielonych usług hostingowych www i współdzielenia zasobów w internecie. System ten kierowany jest przede wszystkim do operatorów hostingu i dzierżawców serwerów.

Bezpieczeństwo

System ten dzięki technologii LVE (lightweight virtual environment) oraz technologii CageFS zapewnia wysoką stabilność i najlepszą wydajność przy jednoczesnej prostocie i przejrzystości systemu. Tworząc wirtualne środowiska (klatki) dla każdego konta na współdzielonym serwerze pozwala na ścisłe kontrolowanie dostępności zasobów, czasu pracy procesora, miejsca na dysku, pamięci RAM, ilości procesów, ilości operacji wejścia/wyjścia (I/O), z jakich może korzystać każde indywidualne konto. Pozwala to na uniknięcie skoków wydajności serwera i opóźnień w dostępie do hostowanych treści spowodowanych przez nieodpowiedzialnych współużytkowników np. uruchamiających na swoich stronach WWW zapętlające się skrypty, które w innych rozwiązaniach powodowałyby nadmierne wykorzystanie zasobów i czasu pracy procesora. Jednocześnie możliwe jest dynamiczne przydzielanie większych zasobów użytkownikom, którzy korzystają w sposób odpowiedzialny, lecz doraźnie potrzebują większej wydajności systemu. W efekcie daje to stabilną pracę całego serwera i ogranicza liczbę przerw w jego pracy, zmniejsza obciążenie serwera a tym samym przyczynia się do stabilności usług. Jednocześnie, struktura taka separuje klienta i nie pozwala na „podglądanie” zawartości konta hostingowego z poziomu sąsiednich kont i wykonywania w nim nieuprawnionych operacji. Podobnie chronione jest jądro systemu. Mimo tak zaawansowanych zabezpieczeń użytkownik konta ma kontrolowany dostęp do możliwości jądra systemu a struktura jest obsługiwana za pomocą szerokiego zakresu instrukcji.

CloudLinux PlatHost

Możliwości

Poza wymienionymi powyżej możliwościami w zakresie bezpieczeństwa pracy i kontroli wykorzystania zasobów system zapewnia dostęp do serwera za pomocą protokołów FTP, SSH, TSE, usług www, umożliwia obsługę poczty elektronicznej przez POP3, IMAP i SMTP oraz dostęp do baz danych MySQL przez dedykowany zestaw narzędzi. Bazy danych umożliwiają także kontrolę wykorzystania zasobów (MySQL Governor) System umożliwia wybór wersji PHP: 4.4, 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5 , 5.6,7.0, 7.1, 7.3, 7.4 (PHP Selector). Dzięki odpowiednim wtyczkom (pluginom) możliwe jest zarządzanie kontem hostingowym za pomocą popularnych paneli hostingowych m.in. DirectAdmin i daje możliwość obsługi dowolnych usług PAM (Pluggable Authentication Modules).

Podsumowanie

CloudLinux jest systemem idealnie dopasowanym do potrzeb platform hostingowych takich jak np. PLATHOST, którzy swoje usługi opierają na serwerach pracujących na tej dystrybucji. Klienci mają zapewnione otrzymanie wykupionych zasobów (bez oversellingu) i bezpieczeństwo. CloudLinux daje możliwość pracy na wielu wersjach PHP i zdalnego wyboru odpowiedniej wersji. Dzięki temu CloudLinux staje się coraz popularniejszy w wielu światowych firmach hostingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły