Potężny wyciek haseł

antywirus

Ostatnio w Internecie została opublikowana baza danych zawierająca wykradzione adresy email wraz z hasłami. Nie oznacza to jednak, że są to hasła do skrzynek mailowych, ale najczęściej są to dane logowania do różnych serwisów, gdzie podaje się adres email.

Czemu powinno nas to interesować? W bazie znajduje się ponad 10 milionów haseł do kont z .pl na końcu. Nie wspominając o tym, że wiele z nas posiada także skrzynki w serwisach zagranicznych jak Gmail czy Yahoo.

Jakie hasła z polskich serwisów wyciekły?

Ponad 3 miliony kont na wp.pl znajduje się w bazie, 450 tysięcy kont w serwisie onet.pl, 300 tysięcy w interia.pl, 150 tysięcy z o2.pl, a to tylko największe liczby. Łącznie do nich wyciekło też ponad 13 milionów haseł. Oznacza to, że do części kont wyciekło więcej niż jedno hasło. Niestety, na takie wydarzenia nie możemy poradzić nic innego jak zmianę hasła.

Najpopularniejsze hasła dalej są najsłabszymi z możliwych

Najpopularniejszym hasłem pozostaje 123456, blisko 50 tysięcy kont było nim zabezpieczone. Na drugim miejscu nieśmiertelne qwerty, dalej jest 123456789 i 12345. Na szóstym miejscu mamy hasło polska, niestety pisane z małej litery, a na 10 pojawia się monika, także z małej litery. Trzeba jednak przyznać, że ze statystyk wynika, iż staramy się co raz bardziej urozmaicać hasła, to bardzo dobrze.

Jak sprawdzić czy nasze konto padło ofiarą wycieku?

Choć baza jest dostępna w Internecie, to żaden serwis nie publikuje do niej linku. Najbezpieczniej jest wejść na stronę haveibeenpwned.com. Stoi ona na straży danych, pozwalając bezpiecznie samemu dowiedzieć się więcej. Nie należy się bać, że nasz adres email zostanie zapisany, czy zaczniemy dostawać spam.

Jeśli zmienicie hasło bądź chcecie się upewnić, czy nowe hasło będzie odpowiednie możecie skorzystać także z wyszukiwarki do haseł haveibeenpwned.com/PasswordsAbsolutnie jednak nie podawajcie tam haseł, których obecnie używacie. Serwis jest bezpieczny, ale takich rzeczy się po prostu nie robi.

Mój email znajduje się na liście, co teraz?

Jeśli się tak zdarzyło, jak to miało miejsce w moim przypadku, to należałoby zmienić hasła we wszystkich serwisach, gdzie podaliście ten adres email. Później możecie sprawdzić czy wasze hasło wyciekło. Nie mniej jednak, tak czy inaczej, należy zmienić hasła. To najbezpieczniejsze co możecie zrobić.

Jak stworzyć nowe hasła?

Niedawno napisaliśmy nowy poradnik do tworzenia haseł, jako że zmieniło się podejście do tego procesu. Możecie o tym poczytać tutaj. Macie problem z zapamiętaniem haseł? Zachęcamy do przeczytania poradnika z pierwszych kroków w programie KeePass, który bezpiecznie zapamięta za was wszystkie hasła.

Chcecie wiedzieć więcej?

Jeśli o coś chcecie dopytać, to śmiało dajcie nam znać w komentarzach. Dla osób chcących poczytać więcej u źródła polecamy ten tekst.

Wpis pochodzi ze strony https://trybawaryjny.pl/potezny-wyciek-hasel/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły